Strona głównaMedycynaRefrakcyjna wymiana soczewki w klinice okulistycznej

Refrakcyjna wymiana soczewki w klinice okulistycznej

Refrakcyjna wymiana soczewki, czyli RLE, stanowi najpopularniejszą metodę korygowania wad wzroku u pacjentów powyżej 45 roku życia. To doskonała alternatywa dla korekcji laserowej dla osób, które nie zakwalifikowały się do tego typu leczenia. W trakcie zabiegu konieczne jest usunięcie naturalnej soczewki oka i zastąpienie jej wysokiej jakości implantem. Wszczepienie soczewki trójogniskowej umożliwia znaczną poprawę komfortu życia i pozwala zrezygnować z noszenia okularów.

Refrakcyjna wymiana soczewki – na czym polega?

Jak już wspomniano wyżej, przy refrakcyjnej wymianie soczewki konieczne jest usunięcie naturalnej soczewki pacjenta i wszczepienie w jej miejsce sztucznej. To zabieg podobny do tradycyjnego usuwania zaćmy, lecz różnica polega na tym, że przeprowadza się go też u osób z przezierną soczewką lub zmętnieniami nieistotnymi dla widzenia. Profesjonalna poradnia okulistyczna dba o to, by cały proces został przeprowadzony w jak najkrótszym czasie.

Tego typu zabiegi okulistyczne wykonuje się w znieczuleniu kropelkowym, dlatego pacjent zachowuje pełną świadomość w całym czasie ich trwania. Całość zajmuje około 15 minut, po zakończeniu nie zachodzi konieczność hospitalizacji. Warto wybrać takie miejsce, które umożliwia jednoczesne przeprowadzenie zabiegu na obu oczach. Nie wiąże się to z utratą wzroku po wykonaniu zabiegu. Pacjent otrzymuje przezroczyste opatrunki, dzięki którym zauważy natychmiastową poprawę widzenia. Korekcja wad wzroku za pomocą tej metody polega na wykorzystaniu ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. Sama wymiana soczewki wymaga niewielkiego nacięcia (ok. 2,2 mm), które goi się samo w krótkim czasie.

Man using mobile phone

Jakie są zalety refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki niesie ze sobą wiele korzyści, wśród których niezaprzeczalnie najważniejszą dla pacjenta jest poprawa widzenia odczuwalna bezpośrednio po wykonaniu zabiegu. Efekt ten utrzymuje się już do końca życia, a dodatkowo chroni przed rozwinięciem się zaćmy. Naturalne soczewki prędzej czy później ulegają starzeniu, problem ten nie dotyczy soczewek sztucznych. RLE pozwala pacjentom na stałe zapomnieć o noszeniu okularów i soczewek i cieszyć się komfortowym widzeniem. Sam zabieg jest w pełni bezpieczny i krótki, a pacjent może od razu wrócić do domu. Dodatkowym atutem zabiegu jest fakt, iż sztuczne soczewki zabezpieczają oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego i promieni UV, ze względu na obecność specjalnych filtrów. Osoby, które wahają się nad podjęciem decyzji o zabiegu, nie powinny więc dłużej zwlekać.

Female eye with long eyelashes close up

Dla kogo przeznaczony jest zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Zabiegi RLE są dedykowane przede wszystkim osobom, które osiągnęły 45. rok życia i borykają się z krótkowzrocznością, nadwzrocznością bądź astygmatyzmem. To też alternatywa dla laserowej korekcji wad wzroku. Soczewki powinny zostać dobrane pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta i prowadzonego przez niego trybu życia.

Przed zabiegiem powinien on więc odpowiedzieć sobie m.in. na pytania takie jak: czy zależy mu na całkowitej rezygnacji z okularów, czy przykłada dużą uwagę do aktywności fizycznej, czy czyta dużo książek oraz czy często patrzy w monitor komputera bądź tabletu. Rodzaj soczewki jest dobierany na podstawie konsultacji ze specjalistą. Poszczególne typy mają różne ceny, dlatego należy mieć to na uwadze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Każdy rodzaj posiada bowiem inne cechy i stanowi odpowiedź na inne potrzeby pacjenta. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź www.citomed.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne