Strona głównaZdrowieBiotyna — jak wpływa na włosy i paznokcie?

Biotyna — jak wpływa na włosy i paznokcie?

Biotyna jest jednym z budulców paznokci i włosów, a jej niedobory mogą doprowadzić do wypadania i łamania się włosów, a także do rozdwajania się paznokci. Jednak nie są to jedyne nieprzyjemne konsekwencje niewystarczającej ilości biotyny w organizmie. Jeśli zabraknie tej witaminy w organizmie człowieka może wystąpić również łuszczyca, zmiany łojotokowe, utrata rzęs i brwi, może pojawić się niedokrwistość, a także wymioty czy biegunka. Biotyna ma ogromny wpływ na kondycje całego organizmu człowieka, dlatego tak ważne jest, by monitorować jej ewentualne niedobory.

Jakie właściwości ma biotyna?

Jakie są właściwości biotyny? Biotyna nazywana jest również witaminą B7. Jest to koenzym, który można spotkać w produktach pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Biotyna ze względu na swoje niesamowite, pozytywne działanie na kondycję włosów i paznokci nazywana jest witaminą piękna. Jej niedobory mogą skutkować przebarwieniami na skórze, zmianami atopowymi czy łojotokowymi. Ponadto może doprowadzić do zapalenia spojówek, bólu mięśni czy problemów z jelitami i cholesterolem. Niedobory biotyny często wynikają ze złej, słabo zbilansowanej diety, jednak czasem jej niewystarczająca ilość w organizmie jest spowodowana ciążą, przyjmowaniem antybiotyków, złym wchłanianiem tej witaminy czy intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Biotyna jako suplement lub kosmetyk

Biotynę powinny stosować osoby, u których jest ryzyko wystąpienia niedoboru lub już ten niedobór występuje. Jednak i pozostałe osoby mogą suplementować tę witaminę. Niektóre suplementy z jej dodatkiem (np. suplementy do picia w postaci proszku rozpuszczanego z wodą) wpływają nie tylko kondycję włosów, skóry i paznokci, ale również ogólny stan organizmu. Biotyna na paznokcie wpływa poprzez leczenie ich nadmiernej łamliwości i rozdwajania się, a także pomaga im prawidłowo rosnąć.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne