Strona głównaZdrowieKolagen a starzenie się skóry

Kolagen a starzenie się skóry

Kolagen to substancja naturalnie występująca w skórze człowieka oraz częsty składnik kremów przeciwstarzeniowych. Jaką rolę odgrywa w naszym organizmie oraz dlaczego jego ubytki prowadzą do starzenie się skóry?

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko, stanowiące główny składnik substancji międzykomórkowej. Występuje niemal we wszystkich tkankach naszego organizmu. Jest głównym białkiem, budującym naszą skórę, ścięgna i kości. Jego cechą jest niezwykła elastyczność i wytrzymałość, dlatego też zapewnia on tkankom odporność na rozciąganie. Dzięki kolagenowi nasza skóra jest jędrna i sprężysta. Ponadto, kolagen uczestniczy w procesie regeneracji skóry oraz zapewnia jej właściwy poziom nawodnienia.

Kolagen a starzenie się skóry

Młody organizm z łatwością wytwarza kolagen i stale wymienia go na nowy, odbudowując uszkodzone tkanki. Niestety, pomimo ze jest to tak powszechne białko w naszym ciele, z wiekiem zaczyna go brakować. Im jesteśmy starsi, tym bardziej spada wydajność syntezy włókien kolagenowych w naszym organizmie. Według badań, już po 26 roku życia nasza skóra stopniowo traci zdolność samoregeneracji. Według szacunków, od tej pory produkcja kolagenu co dekadę spada o jakieś 10%. Ponadto, pewne czynniki przyspieszają to zjawisko. Są to między innymi stres, niewłaściwa dieta, toksyny, przebyte choroby oraz szkodliwe warunki atmosferyczne.
Niewystarczająca synteza kolagenu objawia się pierwszymi zmarszczkami, rozstępami, a także suchością i wiotkością skóry. Oprócz tego cierpią nasze włosy – stają się suche i łamliwe, dochodzi do ich nadmiernego wypadania.

Czy można spowolnić proces utraty kolagenu?

Niestety, stopniowe zmniejszanie się produkcji kolagenu i wiążące się z nim pogorszenie się kondycji naszej skóry to naturalne zjawisko, które jest częścią starzenia się organizmu. Nie możemy jego uniknąć, możemy natomiast spowolnić je poprzez [b]odpowiednią pielęgnację skóry[/b] oraz zapewnienie organizmowi dodatkowego źródła kolagenu. Właśnie dlatego substancja ta jest składnikiem wielu skutecznych preparatów, spowalniających proces starzenia się skóry.

Kolagen w kosmetyce

Jednym ze sposobów wsparcia naszej skóry jest sięgniecie po kosmetyki zawierające kolagen. Na rynku dostępnych jest wiele kremów, masek, balsamów, odżywek, żeli, wzbogaconych o tę substancję. Wykazano, że kolagen aplikowany na skórę, wytwarza na jej powierzchni hydrofobowy film, zapobiegając utracie wody, a tym samym zapewniając skórze odpowiednie nawilżenie i jędrność. Ponadto normalizuje wydzielanie sebum oraz pozwala na zachowanie zdrowego kolorytu skóry. Kosmetyki z kolagenem sprawdzą się także w pielęgnacji skóry trądzikowej oraz wrażliwej, a także dotkniętej cellulitem i rozstępami.

Suplementacja kolagenu

Chcą zachować elastyczność i jędrność skóry na dłużej, warto rozważyć również suplementację kolagenu. Pomimo, że występuje on naturalnie w niektórych produktach spożywczych (galareta, podroby), jego zawartość w pożywieniu jest niska i cechuje go niska wchłanialność. Dlatego lepszym sposobom uzupełniania kolagenu jest zastosowanie suplementów w formie płynnej lub w tabletkach.  Stosowany doustnie zapobiega wiotczeniu skóry i pozwala zachować jej jędrność.

Kolagen w zastrzykach

W usuwaniu bardzo głębokich zmarszczek, bruzd i blizn stosuje się zastrzyki z kolagenem. Niestety, jest to dość drogi zabieg, a ponadto poddanie się jemu wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej, celem wykluczenia przeciwwskazań i alergii. Dlatego też jest on stosowany w ostateczności, i z pewnością nie zastąpi on codziennej pielęgnacji skóry.

Zapraszamy do korzystania z oferty kolagenu justine-in-time.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne