Strona głównaZdrowieKorekta wad zgryzu u najmłodszych

Korekta wad zgryzu u najmłodszych

Uśmiech dziecka stanowi dla każdego rodzica największą nagrodę za trudy dnia codziennego. Warto zatem zadbać, by nasza pociecha miała nie tylko zdrowe, lecz także piękne zęby. Wady zgryzu u najmłodszych to bardzo często występujący problem. Poznaj możliwości korekty wad zgryzu u dzieci.

Najczęstsze wady zgryzu u dzieci

Do najczęstszych wad zgryzu u dzieci zaliczają się:

  1. Brak zawiązków zębowych: Naturalnie wypadające zęby mleczne nie są zastępowane przez zęby stałe, tworząc przerwy międzyzębowe.
  2. Zatrzymany ząb: Niewyrznięcie zęba, zatrzymanie jego rozwoju na poziomie kości lub dziąsła, częściej u zębów tylnych, np. ósemek.
  3. Stłoczenie: Zaburzenie prawidłowej linii zębów z powodu wolniejszego rozwoju kostnego niż zębowego.
  4. Szparowatość: Odwrócenie stłoczenia, czasem występujące przy rozwoju podstawy kostnej i przedłużonej obecności zębów mlecznych.

Warto pamiętać o tym, że im szybciej rozpoczniemy pracę nad prawidłowym zgryzem u dziecka, tym lepiej. Musimy jednak wiedzieć, iż ocena wady zgryzu możliwa jest u dzieci o pełnym uzębieniu mlecznym. Wizyta kontrolna zalecana jest w okresie rozwoju i wymiany uzębienia na stałe, tj. w wieku od 7 do 9 lat, oraz po zakończeniu wyrzynania się zębów stałych, tj. od 10 do 12 lat.

Korekta wad zgryzu u dzieci

Leczenie ortodontyczne wad zgryzu może być różne w zależności od występujących problemów. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, zaleca się stosowanie płytki przedsionkowej. Ta innowacyjna metoda wykorzystuje naturalną siłę mięśni, pomagając w korekcie niewielkich wad zgryzu. Płytka przedsionkowa jest łatwa do noszenia i demontażu, a jednocześnie skuteczna w zapobieganiu szkodliwym nawykom, takim jak ssanie palca czy smoczka, oraz w kształtowaniu prawidłowego rozwoju zgryzu u najmłodszych pacjentów.

W leczeniu wad zgryzu u dzieci wykorzystuje się również aparaty na zęby – stałe lub ruchome. Aparaty ruchome, akrylowe, zalecane są w okresie wypadania “mleczaków” i rozwoju zębów stałych. Natomiast aparaty stałe, przymocowane specjalnym klejem, wykorzystywane są u dzieci, posiadających już pełne uzębienie stałe.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne