Lato jest sezonem, kiedy osoby na diecie witariańskiej albo chcące jej spróbować mają najszerszy dostęp do świeżych produktów (czytaj do warzyw i owoców). Jednocześnie lato to czas, kiedy nieco więcej uwagi poświęcamy zadbaniu o swoją figurę. Między innymi z tych względów wiosną i latem wzrasta zainteresowanie witariańskimi dietami. Czy witarianizm jest bezpieczny dla zdrowia? Jakie są zasady takiej diety? O tym w poniższym tekście.
Zasady wiatianizmu
Witarianizm polega na spożywaniu nieprzetworzonego pożywienia. Jako nieprzetworzone rozumiemy takie, które nie zostało podgrzane do temperatury powyżej 42 stopni Celsjusza. Warzywa i owoce, które zostały poddane obróbce termicznej, która przekroczyła ww. temperaturą tracą część swoich cennych wartości odżywczych. Większość witarian łączy surową dietę z weganizmem, czyli diecie opartej na roślinach. Spożywanie nieprzetworzonych części produktów odzwierzęcych może źle wpłynąć na zdrowie. Osoby korzystające z tej diety często podkreślają, że jest to swoisty “powrót do przeszłości” ponieważ człowiek, zanim okiełznał ogień żywił się wyłącznie surowymi produktami. Więc jest to dieta, do której człowiek był przystosowany od zarania dziejów.
Surowa monotonia?
Może się wydawać, że witarianizm jest nudny – nic bardziej mylnego. Witarianie przygotowują różnego rodzaju zupy, sałatki, kotlety, chlebki, roślinne “spaghetti” a nawet ciasta. Przydatnymi sprzętami kuchennymi są blender, obieraczka do skórek oraz suszarka do grzybów. W suszarce możemy upiec sobie chleb, za pomocą obieraczki możemy przygotować roslinny makaron np. z cukinii lub marchwi, a blender przyda się nam przy robieniu zupy krem, np. popularnego chłodnika – gazpacho, do którego możemy dorzucić pestki dyni i ziarna słonecznika.
Witarianizm a zdrowie
Jak przy stosowaniu każdej diety, tak i w tym przypadku powinniśmy się skonsultować ze specjalistą. Czasowe (np. na sezon letni) stosowanie diety raw food nie powinno nam zaszkodzić. Do zalet tego typu żywienia możemy zaliczyć oczyszczenie z toksyn, spożywanie produktów z ich wszystkimi wartościami odżywczymi i ograniczenie przyswajanych kalorii.