Czym zajmuje się kardiolog?
Na początku warto dowiedzieć się, kiedy wskazane jest skorzystanie z wizyty domowej kardiologa. Jest to specjalista, który odpowiada za profilaktykę, diagnozę oraz leczenie chorób układu krążenia. Należy mieć świadomość, że to właśnie one stanowią najczęstszą przyczynę zgonu. W dużej mierze wynika to z faktu, że symptomy świadczące o poważnych schorzeniach zwykle są ignorowane. To wielki błąd! Niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem.
Kardiolog zajmuje się leczeniem takich schorzeń, jak m.in. nadciśnienie, niewydolność serca, miażdżyca, tętniak aorty, a także wiele innych. Do omawianego specjalisty należy zgłosić się zarówno w przypadku wad wrodzonych, jak i nabytych. Ważne jest, aby wizyty u kardiologa odbywały się regularnie. Konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia, a także postępów leczenia. Wiele chorób układu krążenia jest nieuleczalnych, a więc możliwe jest wyłącznie farmakologiczne łagodzenie groźnych oraz uciążliwych objawów.
Kiedy zgłosić się do kardiologa?
Faktem jest, że samodzielne rozpoznanie objawów chorób układu krążenia jest trudne. Niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań, dzięki którym możliwe jest określenie przyczyn dolegliwości. Do kardiologa dobrze zgłosić się w przypadku m.in.:
- powtarzających się omdleń,
- zadyszki,
- problemów z oddychaniem,
- duszności,
- uderzeń gorąca,
- nierównego bicia serca,
- obrzęku nóg,
- kołatania serca,
- bólów i dyskomfortu w obrębie klatki piersiowej,
- szybkiego męczenia się,
- częstych zawrotów głowy,
- braku tolerancji na aktywności wymagające wysiłku.
Istotny jest systematyczny pomiar ciśnienia tętniczego. Właśnie dlatego warto jest zainwestować w ciśnieniomierz, który zapewni oczekiwany poziom dokładności. Oczywiście na konsultację z kardiologiem nie trzeba czekać do momentu pojawienia się objawów. Wykonanie kompletu badań jest wskazane szczególnie w przypadku osób dojrzałych. Niektóre schorzenia rozwijają się stopniowo, a początkowe objawy mogą być niemal niezauważalne. Do ich nasilenia dochodzi wraz z upływem czasu.
Wizyta domowa kardiologa – przygotowania krok po kroku
Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z wizyty domowej kardiologa, mogą nie wiedzieć, w jaki sposób się do niej przygotować. Na szczęście nie jest to trudne zadanie! Należy podkreślić, że miejsce spotkania ze specjalistą nie ma większego znaczenia, ponieważ ma on przy sobie wszystkie niezbędne akcesoria.
1. Przygotowanie dokumentacji medycznej
Kardiolog wizyty domowe wymagają skompletowania dokumentacji medycznej. Należy zaznaczyć, że to właśnie dzięki niej możliwe jest określenie przebiegu chorób. Lekarzowi warto przekazać nawet wypisy ze szpitala, które mogą okazać się pomocne podczas diagnozy schorzenia. Nie można zapomnieć również o wynikach ostatnich badań laboratoryjnych. Bez nich określenie stanu zdrowia pacjenta jest praktycznie niemożliwe.
2. Wyniki badań
Bezpośrednio przed pierwszą wizytą dobrze jest wykonać takie badania, jak np. morfologia, glukoza na czczo, kreatynina, poziom sodu i potasu. Oczywiście to kardiolog wypisuje niezbędne skierowania, więc pacjent nie musi posiadać żadnej wiedzy na ten temat. Wystarczy jedynie stosować się do zaleceń specjalisty. Podczas wizyty domowej można przestawić także wyniki innych badań, jeśli były one robione w niedalekiej przeszłości – mowa tutaj o m.in. EKG lub echo serca. Przydatny jest także dzienniczek domowych pomiarów ciśnienia tętniczego, więc warto go posiadać.
3. Odpowiednie miejsce do badania
Wizyta domowa kardiologa nie wymaga specjalistycznych przygotowań. Należy jednak zadbać o kameralne miejsce do badania, gdzie lekarz będzie mógł zostać sam na sam z pacjentem. Zazwyczaj wykonywany jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz elektrokardiografia spoczynkowa. Trzeba wspomnieć, że podczas wykonywania badań pacjent może zostać poproszony o rozebranie się od pasa w górę lub ściągnięcie butów.
4. Brak nadmiernego wysiłku fizycznego
Bezpośrednio przed wizytą kardiologa należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Ponadto, niezalecane jest spożywanie napojów (m.in. kawy, alkoholu, energetyków), które mogły podnieść ciśnienie tętnicze krwi. W innym przypadku uzyskane wyniki pomiarów będą niezgodne z rzeczywistością.