Strona głównaMedycynaPoznaj cztery najważniejsze objawy choroby POChP

Poznaj cztery najważniejsze objawy choroby POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to jedna z najczęstszych przyczyn umieralności i życiowej niesamodzielności. Choroba może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dając tylko skąpe, nieswoiste objawy, co w wielu przypadkach opóźnia diagnostykę. W naszym artykule przybliżamy cztery najważniejsze objawy choroby POChP oraz wyjaśniamy, kto powinien zwrócić na nie szczególną uwagę.

Sprawdź, czy nie jesteś w grupie ryzyka POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest jednoznacznie kojarzona z nałogowymi palaczami wyrobów tytoniowych. Faktem jest, że to właśnie te osoby stanowią główną grupę ryzyka POChP. Długotrwałe wdychanie dymu tytoniowego, również biernie, jest podstawowym czynnikiem wywołującym tę chorobę układu oddechowego.

Warto jednak zaznaczyć, że Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc diagnozuje się również u osób, które nie palą i nigdy nie paliły, natomiast były narażone na inne czynniki chorobotwórcze:

  • Zanieczyszczone powietrze– smog stanowi coraz ważniejszy czynnik ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, szczególnie w Polsce.
  • Pyły i gazy w środowisku pracy– wyjątkowo zagrożeni są przedstawiciele takich zawodów, jak górnik, hutnik, metalurg, pracownik zakładów chemicznych, mechanik samochodowy, rolnik, operator maszyn budowlanych, sprzątaczka, kosmetyczka czy fryzjerka.

Jeśli masz powyżej 40 lat i należysz do jednej z tych grup ryzyka, to zwracaj szczególną uwagę na wszelkie niepokojące objawy mogące wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Najważniejszym z nich przybliżamy się w dalszej części artykułu.

Przewlekły kaszel

To najbardziej charakterystyczny objaw choroby POChP. Mówimy tutaj o kaszlu, który utrzymuje się przez długi czas, często tygodniami, nie ma charakteru napadowego (co odróżnia go od kaszlu astmatycznego), nasila się pod wpływem czynników drażniących, jak dym papierosowy czy kurz i nie ma wyraźnej przyczyny – na przykład aktywnej infekcji dolnych dróg oddechowych.

Jeśli obserwujesz u siebie długotrwały kaszel, zarówno rano, wieczorem, jak i w ciągu dnia, a w dodatku znajdujesz się w grupie ryzyka POChP, to skonsultuj się z lekarzem POZ.

Duszność

Osoby z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc często uskarżają się na duszność – początkowo w trakcie i po wysiłku fizycznym (np. wchodzenie po schodach), natomiast w późniejszej fazie choroby także podczas biernego odpoczynku czy nawet snu.

Duszności nie należy lekceważyć, ponieważ ten objaw świadczy o nieprawidłowej pracy układu oddechowego, co ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Odkrztuszanie plwociny

Plwocina to gęsta wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze. Wiele osób nie zwraca uwagi na jej częste odkrztuszanie, na przykład po przebudzeniu. Ten z pozoru niewinny objaw może jednak wskazywać na poważne problemy zdrowotne, włącznie z POChP.

Szczególnie niepokojąca jest sytuacja, w której odkrztuszana plwocina zawiera ślady krwi. Może to być objaw poważnej choroby, w tym nowotworowej, co wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Obniżona tolerancja wysiłku

Na ten objaw choroby POChP szczególną uwagę mogą zwrócić osoby aktywne fizycznie, uprawiające sport oraz ciężko pracujące, które od dłuższego czasu zauważają u siebie wyraźny spadek kondycji. Jeśli nie pomaga zrobienie sobie kilkudniowej przerwy czy pojechanie na urlop, a męczliwość wręcz przybiera na sile, to warto bliżej przyjrzeć się swojemu układowi oddechowemu oraz sercowo-naczyniowemu.

POChP prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych, czego konsekwencją jest chroniczne niedotlenienie organizmu. Ma to bezpośredni, negatywny wpływ na wszystkie funkcje życiowe. Osoby chore na POChP, które nie podejmują leczenia, stopniowo mogą mieć coraz większe trudności z wykonywaniem nawet tak prostych czynności, jak przyniesienie zakupów ze sklepu, umycie się, przyrządzenie posiłku, wejście do mieszkania po schodach, nie wspominając już o pracy fizycznej np. w ogródku.

Jeśli obserwujesz u siebie którykolwiek z tych objawów (nie muszą występować jednocześnie), a przy tym znajdujesz się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, to zarejestruj się na wizytę u lekarza rodzinnego. Lekarz Cię zbada, zbierze wywiad i podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na konsultację ze specjalistą – lekarzem pulmonologiem.

O objawach choroby POChP czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne