Wizyta u lekarza nie musi polegać jedynie na naszej inicjatywie, w ramach której to my chcemy dowiedzieć się, co nam dolega. Może być tak, że wizyta u lekarza będzie nam niejako nakazana. Chodzi o wizyty lekarskie związane z naszą pracą lub innymi koniecznymi w naszym życiu badaniami. Istnieje nawet konkretna specjalizacja, która zajmuje się właśnie tymi zagadnieniami. Jest nią medycyna pracy.
Jakie są obowiązki lekarza medycyny pracy?
Lekarz medycyny pracy zajmuje się m.in. przeprowadzaniem badań okresowych w ramach rutynowego sprawdzenia naszej gotowości do wykonywania danego zawodu. Do niego udajemy się także wtedy, gdy dopiero zatrudniamy się w danym miejscu pracy i musimy odbyć badania wstępne.
Bywa też, że lekarz medycyny pracy współpracuje z danym miejscem pracy. Objawia się to tym, że do takiego specjalisty uczęszczają wszyscy pracownicy danej firmy bądź zakładu. To on wystawia im orzeczenia o zwolnieniu lekarskim L4 lub inne medyczne zaświadczenia opisujące ich stanie zdrowia. To właśnie lekarz zakładowy przeprowadza też badania okresowe i wstępne.
Lekarz medycyny pracy bada także kierowców, nurków, pracowników statków, a także wydaje on pozwolenie na broń oraz uzupełnia książeczkę sanitarno-epidemiologiczną, która konieczna jest w branży gastronomicznej.
Zatem we wszelkich powyższych przypadkach będziemy musieli odwiedzić lekarza medycyny pracy.
Na czym polega badanie lekarskie kierowców?
Każdy początkujący oraz praktykujący kierowca musi przechodzić stosowne badania lekarskie. Chodzi w nich o to, aby określić, czy nie istnieją żadne zdrowotne przeciwskazania ku temu, by dany kierowca mógł prowadzić pojazd.
Podczas takiego badania weryfikuje on poszczególne zdolności. Jedną z nich jest wzrok. Jak wiadomo, jest to najważniejszy zmysł podczas jazdy. Prowadząc samochód, musimy bacznie obserwować nie tylko fragment drogi, którą się poruszamy, lecz także pozostałą przestrzeń. Lekarz medycyny pracy sprawdza nasz wzrok m.in. przy wykorzystaniu okulistycznej tablicy Snellena.
Badaniu poddany jest także słuch, który podobnie jak wzrok jest niezwykle ważny, podczas poruszania się pojazdem na drodze. Ponadto lekarz sprawdza też kondycję naszego układu naczyniowo-sercowego, układu ruchu, układu oddechowego oraz nerwowego.
Gdzie udać się na badanie kierowców?
Nie możemy przystąpić do kursu na prawo jazdy, jeśli nie posiadamy stosownego orzeczenia lekarskiego, które możemy zdobyć od lekarza. Szkoła jazdy nie musi nam wskazywać konkretnego specjalisty, u którego przeprowadzimy badanie. Najczęściej to my sami będziemy musieli go znaleźć. Centra Medyczne Medyceusz to miejsce, w którym wykonasz badanie uprawniające Cię do kursu. Jesteśmy kliniką, która oferuje szeroką opiekę medyczną. Dlatego mając w głowie dwa hasła – „badania kierowców łódź”, musisz zgłosić się właśnie do nas.