Strona głównaMedycynaLogopeda — specjalista, który zajmuje się nie tylko wadami wymowy

Logopeda — specjalista, który zajmuje się nie tylko wadami wymowy

Logopeda to nie tylko specjalista, który zajmuje się wadami wymowy. Jego kompetencje są o wiele szersze. To on diagnozuje przyczynę problemów z komunikacją werbalną, często czerpiąc z wiedzy medycznej, psychologicznej czy pedagogicznej. Logopeda pozwala przełamać bariery językowe i pokonać trudności psychologiczno-społeczne. Specjalista wspomaga prawidłowy rozwój dziecka, jak również pracuje z osobami dorosłymi, które uległy wypadkom lub cierpią na różnego rodzaju choroby.

Kim jest logopeda?

Logopeda to specjalista w zakresie nauk o kształtowaniu mowy w okresie rozwoju dziecka, ale także na wszystkich etapach życia człowieka. Jego wiedza obejmuje medycynę, psychologię i filologię. To właśnie do logopedy najczęściej zgłaszają się osoby mające problem z prawidłową komunikacją językową. Po opiekę tego specjalisty trafiają dzieci ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera, ale również osoby dwujęzyczne, u których pojawiły się problemy z adaptacją w konkretnym środowisku.

Pewnie zastanawiasz się, czy logopeda to lekarz? Kiedyś logopedą był lekarz-laryngolog, natomiast obecnie może nim zostać psycholog, pedagog czy językoznawca. Nie oznacza to jednak, że lekarze nie mogą być logopedami. Wręcz przeciwnie! Dobry laryngolog ma rozległą wiedzę i kompetencje z zakresu:

  • foniatrii (nauka o wydawaniu dźwięków),
  • rynologii (nauka o chorobach nosa i zatok),
  • chirurgii podstawy czaszki (leczenie operacyjne obejmujące podstawę czaszki),
  • onkologii laryngologicznej (nauka o nowotworach zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi),
  • audiologii (nauka zajmująca się słuchem).

Do logopedy trafiają także osoby dorosłe z zaburzeniami wymowy (niedosłyszące, po zawałach, udarach, z chorobami neurodegeneracyjnymi).

Logopeda — dociera do przyczyn zaburzeń wymowy

Aby leczyć, stosując odpowiednią terapię, trzeba najpierw poznać przyczynę konkretnego zaburzenia mowy. Logopeda zajmuje się wadami wymowy, które są spowodowane różnymi czynnikami. Mogą to być zaburzenia w rozwoju psychomotorycznym, niedosłuch, nieprawidłowa budowa anatomiczna aparatu artykulacyjnego. Częstą przyczyną problemów z wymową są anomalie zębowe lub wady zgryzu. Logopeda prowadzi rehabilitację osób, które się jąkają, seplenią lub mówią niewyraźnie.

Wielu ludzi, którzy przeszli udar czy zawał musi nauczyć się mowy od początku. Pomoc logopedy w tym zakresie jest niezastąpiona.

Terapia logopedyczna dzieci

Pewnie zadajesz sobie pytanie “kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?” Zaburzenia mowy u najmłodszych widoczne są dopiero wtedy, kiedy wykształca się mowa. Jednak dobry logopeda jest w stanie wykryć nieprawidłowości w budowie aparatu artykulacyjnego już u niemowlaka. Częstym problemem dzieci jest zbyt krótkie wędzidełko językowe lub nieprawidłowa budowa warg. Na szczęście tego typu anomalie można szybko wyeliminować, zapobiegając dalszym zaburzeniom mowy.

Na terapię u logopedy warto zdecydować się, kiedy dziecko ma problemy z mową. Mogą one obejmować późną mowę, jąkanie się lub seplenienie. Jeśli zauważysz, że Twoja pociecha nie rozwija się tak, jak jej rówieśnicy, udaj się do logopedy. Być może problemy Twojego dziecka wiążą się z niedosłuchem lub innymi zaburzeniami. Praca z logopedą polega na wykonywaniu zestawów ćwiczeń. Bardzo ważne jest to, aby rodzice współpracowali ze specjalistą, stosując się do jego zaleceń. Oprócz zajęć z logopedą dziecko powinno ćwiczyć w domu z opiekunami.

Osoby dorosłe a problemy logopedyczne

Terapia logopedyczna dorosłych trwa o wiele dłużej niż w przypadku dzieci, ponieważ przez lata nieprawidłowe wzorce wymowy zdążyły się utrwalić. Nie oznacza to jednak, że nie pokonasz problemów z wymową! Dorośli mają większą świadomość dysfunkcji aparatu mowy, więc znacznie ułatwia to pracę (zarówno im, jak i logopedzie).

Pacjenci po wypadkach komunikacyjnych często borykają się z afazją (utrata zdolności rozumienia i tworzenia wypowiedzi) i dyzartrią (niewłaściwa artykulacja wywołana zaburzeniami w obrębie aparatu ruchowego mowy). Osoby dorosłe, które cierpią na choroby neurodegeneracyjne (Alzheimer, Parkinson, demencja, stwardnienie rozsiane), pod okiem logopedy ćwiczą nie tylko jakość wypowiedzi, ale także poprawiają procesy myślowe. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom chory może jak najdłużej zachować dobrą kondycję aparatu mowy.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że do gabinetu logopedy przychodzą także osoby medialne — dziennikarze, politycy, aktorzy, piosenkarze. Specjalista pracuje z nimi nad prawidłową dykcją, wymową i emisją głosu.

Wady wymowy zaburzają komunikację werbalną, sprawiając, że porozumiewanie się z drugim człowiekiem jest utrudnione. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać dobrego logopedę, który pomoże usunąć blokady i pokonać trudności związane z artykulacją oraz wypowiadaniem się.

Skorzystaj z usług logopedy https://betamed.pl/logopeda/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne